První mrazíky již ukazují svou sílu a zima se bude stále více přibližovat. Myslete v tomto ohledu na vašeho psa a pokud plánujete, že váš pes bude přes celé podzimní a zimní období venku, přizpůsobte mu jeho domov. V boudě by se totiž pejsek měl cítit pohodlně a především by měl být v teple. Jak zateplit boudu a ochránit tak psa před nastydnutím?
Bouda tak akorát!
Pro psa byste měli zvolit ideálně velkou boudu, ze které nebude unikat zbytečně teplo, ale bude také dostatečně velká. V boudě by se měl pes otočit a měl by mít dostatek prostoru k tomu, aby si mohl lehnout. Z příliš velké boudy zbytečně uniká teplo. Většinou je velikost boudy stanovena tak, že na 1 cm kohoutkové výšky psa je 100 cm2 podlahy. Myslete však na celkovou velikost psa.
Izolace psí boudy
Aby byl únik tepla co nejmenší, je ideální, když je bouda rozdělena do dvou místností, jedna tvoří předsíň, v druhé pes spí. Tyto místnosti je ideální rozdělit vyšším prahem. Pro izolaci boudy použijte polystyren, který je dostupný a levný, navíc má skvělé izolační vlastnosti. Bude vám stačit polystyren o tloušťce 5 cm. Dbejte na to, aby byl polystyren uvnitř dobře zakrytý, například dřevem či překližkou. Izolované by měly být nejen stěny boudy, ale i její podlaha. Ideální je, když bouda nestojí přímo na zemi, ale dřevěných nožkách.
Co na podlahu?
Na podlahu byste měli umístit koberec, deku, matraci či slámu, ve které se nedrží parazité, ale musíte ji často měnit. Vchod do boudy zakryjte pevnou látkou či psími dvířky, tím zabráníte zbytečnému úniku tepla. Izolované by měly být nejen stěny a podlaha, ale také střecha.
Myslete na to, že vždy záleží na typu plemene, jelikož krátkosrstá plemena potřebují lépe izolovanou boudu než například kavkazský ovčák či aljašský malamut.