Oslepnutí domácího mazlíčka může nastat z různých důvodů. Příčinou může být samozřejmě i zranění, ale častěji se jedná o následek cukrovky, očního traumatu, glaukomu, onemocnění sítnice, ale příčinou mohou být i genetické dispozice. Postup oslepnutí může být velmi pomalé, ale také rychlý natolik, že si zpočátku nemusíte ničeho všimnout. Jakmile máte nějaké podezření, navštivte se psem či kočkou ihned veterináře.
Hlavní je se nehroutit
Mít doma slepého domácího mazlíčka není ničím, z čeho byste se měli hroutit. Samozřejmě se jedná o velmi smutnou skutečnost, ale zvířata se i tomuto stavu umí celkem dobře přizpůsobit a vy mu v tom můžete pomoci.
Dostatek času
Domácímu mazlíčkovi dopřejte především dostatek času. V případě, že zvíře přijde o zrak ze dne na den, bude to pro něj mnohem těžší. Dopřejte zvířeti dostatek času a prostoru na přirozenou adaptaci.
Průzkum prostředí
Pes či kočička si musí vytvořit „mapu“ svého teritoria ve své hlavě, aby se v něm mohli orientovat. Můžete domácího mazlíčka nejdříve umístit do menšího pokoje, který pro něj bude snazší na orientaci a on sám si bude poté teritorium rozšiřovat. Pomoci pejskovi můžete i cestičkou z pamlsků.
Co nejméně změn
Snažte se ve svém domově omezit změny typu přemisťování nábytku, květin a velkých předmětů. Tím byste pejskovi či kočičce zbytečně cestu ztížili.
Odstraňte nebezpečné předměty
Z vašeho domova také odstraňte všechny předměty, které by mohly být pro domácího mazlíčka nebezpečnými. Myslete na to, že on je nevidí a vy ho můžete zbavit zbytečných rizik. Zavírejte také dveře od koupelny, toalety či venkovního bazénu.
Pískací hračky
Důležité je, abyste na své domácí mazlíčky mluvili, pomohli jim v orientaci, třeba i s pomocí pískacích hraček, díky kterým pejsek pozná, kam má běžet. Po čase uvidíte, že se domácí mazlíčci orientují v prostoru celkem obstojně sami. Dejte jim jen dostatek času.