Své čtyřnohé členy rodiny bychom měli preventivně chránit před mnoha nemocemi. Činit tak však můžete jedině tehdy, pokud máme představu o rizicích, která psovi hrozí. Seznamte se dnes s infekčním onemocněním, piroplazmózou, která může být rizikem i pro vašeho domácího mazlíčka.
Co je to piroplazmóza?
Jedná se o onemocnění psů, ale může potkat i jiná zvířata, které způsobují jednoduché jednobuněčné organismy, které se nazývají piroplazmy. Dostanou-li se do těla, napadají červené krvinky. U psů tedy vzniká anémie, chudokrevnost.
Jak ji pes dostane?
Přenašeči piroplazmózy jsou klíšťata. Další důvod, proč vašemu pejskovi či kočičce pořídit antiparazitární ochranu, ať už v podobě pipety či obojku. Klíšťatům se daří především na jaře a podzim, ale setkat se s nimi můžete i v létě. Chraňte proto již preventivními opatřeními zdraví vašeho psa. Vždyť právě s ním chodíte na časté procházky do přírody, kde hrozí že si ho několik klíšťat vyhlídne za oběť.
Jak se nemoc projevuje?
Co se týká inkubační doby, u piroplazmózy to může být od dvou dnů až do dvou týdnů. Všímejte si u psa především zvýšené tělesné teploty, unavenosti a zvyšující se apatie. Pes můžete také odmítat potravu a jeho moč má specifickou červenohnědou barvu. Piroplazmóza probíhá poměrně rychle. Zvíře je intoxikované a dochází k rozpadu červených krvinek, což bez včasné pomoci může vést až ke smrti. Důležité je proto veterináře navštívit co nejrychleji. Raději ho navštivte preventivně a tak trochu zbytečně, než abyste svého psa ohrozili na životě.
Preventivní opatření a léčba
Důležitá je také informace, že po prodělání nemoci si psi proti ní nevytváří imunitu. Jako prevenci můžete zvolit vakcínu pro piroplazmóze nebo efektivní ochranná opatření, která ho ochrání před klíšťaty. Samotné onemocnění se léčí preparáty, které působí proti protozoálním infekcím. Jedná se o léky, které zbaví psa intoxikace. Vhodné je přidat i podpůrné preparáty (vitamin B, železo atd.). To vše se však dozvíte od svého veterinárního lékaře.