(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Kočky / Norská lesní kočka: Čím vás toto plemeno okouzlí?

Norská lesní kočka: Čím vás toto plemeno okouzlí?

Polodlouhosrsté plemeno, které se přizpůsobilo přírodním podmínkám, to jen norská lesní kočka. Pochází ze severní Evropy a stává se v posledních několika letech velmi oblíbeným plemenem. Její zbarvení je opravdu pestré a pyšní se barvou čokoládovou, skořicovou, plavou či lilovou.

První zmínky

Kořeny tohoto plemene jsou opravdu hluboké. Již v dávných vikingských legendách najdeme zmínky o velkých huňatých kočkách. Kočky byly podle legendy tažnými silami bohyně plodnosti. S jejím objevením přicházela úroda a hojnost. Z tohoto důvodu ve Skandinávii pokládali misky s mlékem na svá políčka, aby kočky, které sebou přinášeli i bohyni plodnosti, přilákali. Uvádí se však, že norské lesní kočky pocházejí ze Skotska, odkud byly dovezeny na lodích Vikingů do Norska.

Poznáváme plemeno

Pro norskou lesní kočku je charakteristický silný a velký vzhled, dlouhé nohy a huňatý ocas. A kolik norská kočka váží? Samice mohou vážit až 6 kg a samec až 8 kg. Okouzlí vás svým pohledem, který dokáží vykouzlit její velké oválné oči, ve kterých stále jiskří. Uši má norská kočka velké, se širokou základnou a se srstí uvnitř uší. Příjemné a trochu děsivé jsou její velké tlapy. Péči vyžaduje především její srst, která může mít rozsáhlou paletu barev od tmavě čokoládové, přes skořicovou až po plavou. Pro toto plemeno jsou také typické silné drápy, díky kterým  skvěle šplhají i třeba po skalách. To je důvod, proč by váš byt měl být na něco takového připraven, pokud budete norskou kočku chovat. Dožívají se v průměru 15 let.

Charakter norské lesní kočky

Toto plemeno není vhodné pro chovatele, kteří nebudou mít na kočku dostatek času. Norská lesní kočka miluje společnost a není ráda o samotě, proto je vhodné chovat tuto kočku s další kočkou stejného či jiného plemene. Povahu má energickou a umí si říct o vaši pozornost. Dokáže být také klidnou a vyrovnanou, k návštěvám je velmi přátelská a oplývá inteligencí. Norské kočky, které budete chovat venku jsou též skvělými lovci.

O Barbora

Zkuste také

Přepravka či postroj? Aneb jak cestovat s kočkou v autě bezpečně

Cestování s kočkou v autě není tak běžné jako se psem, přesto někdy potřebujete kočičího …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *