(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Psi / Přehřátí, úpal u úžeh u psů: Jaký je mezi nimi rozdíl? A jak psovi pomoci?

Přehřátí, úpal u úžeh u psů: Jaký je mezi nimi rozdíl? A jak psovi pomoci?

S letními dny přichází vysoké teploty a prudké sluneční paprsky. Dnešní léto se k ním připojuje také vlhkost. Myslete během léta na to, že termoregulace u psů funguje odlišně než ta lidská a je potřeba své čtyřnohé členy rodiny chránit před přehřátím, úpalem i úžehem. 

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Přehřátí, úpal i úžeh může potkat nejen starší, popřípadě nemocné psy, ale i zdravé psy, kteří byly vystaveni vysokým teplotám či přehnané zátěži. Pozor také na uzavírání psů v autech či jiných prostorech, ve kterých postupně stoupá teplota.

Úpal vzniká většinou následkem pobytu v horkém nevětraném prostředí a dochází k celkovému přehřátí organismu.

Úžeh vzniká přímým působením slunečních paprsků.

Pravdou je, že tyto dva akutní stavy u psa pravděpodobně nerozlišíte, jen podle toho, že víte, jak se tento stav psovi přihodil. Souhrnně se tedy označují jako přehřátí.

Skvělou prevencí přehřátí v horkých dnech je řádné koupání a častý pobyt ve stínu.

Sledujte příznaky

Na přehřátí poukazují některé příznaky, které snadno rozeznáte. Jedná se především o vysokou teplotu, únavu, malátnost, překrvení sliznic, které se projevuje zarudlými spojivkami či sytě červenými dásněmi, přichází také zrychlené dýchání, ale často se dostavuje také zvracení a poruchy vědomí.

Jak psovi pomoci?

Jakmile si všimnete, že se psem není něco v pořádku, umístěte jej do stínu či dobře větrané místnosti. Namočte mu okrajové části těla, teda tlapky a hlavu, studenou (ne ledovou) vodou. V žádném případě nesprchujte psa celého, prudké ochlazení může vést k teplotnímu šoku. Psa můžete nechat, ať si stoupne do rybníku či potoku, jste-li v přírodě. Pokud je pes při vědomí a nezvrací, podejte mu tekutiny, ne však ledovou vodu. Jedná-li se o štěně, staršího psa či těžší případ přehřátí, navštivte co nejdříve veterináře.

O Barbora

Zkuste také

Jak venčit vašeho psího miláčka po setmění a neztratit ho z dohledu? Rozzařte ho světelným obojkem

Češi jsou vyhlášeným národem pejskařů, přičemž se chlubí více než dvěma a půl miliony těchto …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *