S letními dny přichází vysoké teploty a prudké sluneční paprsky. Dnešní léto se k ním připojuje také vlhkost. Myslete během léta na to, že termoregulace u psů funguje odlišně než ta lidská a je potřeba své čtyřnohé členy rodiny chránit před přehřátím, úpalem i úžehem.
Jaký je mezi nimi rozdíl?
Přehřátí, úpal i úžeh může potkat nejen starší, popřípadě nemocné psy, ale i zdravé psy, kteří byly vystaveni vysokým teplotám či přehnané zátěži. Pozor také na uzavírání psů v autech či jiných prostorech, ve kterých postupně stoupá teplota.
Úpal vzniká většinou následkem pobytu v horkém nevětraném prostředí a dochází k celkovému přehřátí organismu.
Úžeh vzniká přímým působením slunečních paprsků.
Pravdou je, že tyto dva akutní stavy u psa pravděpodobně nerozlišíte, jen podle toho, že víte, jak se tento stav psovi přihodil. Souhrnně se tedy označují jako přehřátí.
Sledujte příznaky
Na přehřátí poukazují některé příznaky, které snadno rozeznáte. Jedná se především o vysokou teplotu, únavu, malátnost, překrvení sliznic, které se projevuje zarudlými spojivkami či sytě červenými dásněmi, přichází také zrychlené dýchání, ale často se dostavuje také zvracení a poruchy vědomí.
Jak psovi pomoci?
Jakmile si všimnete, že se psem není něco v pořádku, umístěte jej do stínu či dobře větrané místnosti. Namočte mu okrajové části těla, teda tlapky a hlavu, studenou (ne ledovou) vodou. V žádném případě nesprchujte psa celého, prudké ochlazení může vést k teplotnímu šoku. Psa můžete nechat, ať si stoupne do rybníku či potoku, jste-li v přírodě. Pokud je pes při vědomí a nezvrací, podejte mu tekutiny, ne však ledovou vodu. Jedná-li se o štěně, staršího psa či těžší případ přehřátí, navštivte co nejdříve veterináře.